Haber Detayı
01 Eylül 2017 - Cuma 22:03 Bu haber 5614 kez okundu
 
10 işçiye bedel!
Giresunlu makine ustası, fındık tarımında işçilik maliyetini azaltmak amacıyla bölgenin dik ve zorlu arazi yapısında kullanıma uygun fındık toplama makinesi üretti.
FINDIK Haberi
10 işçiye bedel!

Giresunlu makine ustası Halil Kuşdemir, fındık tarımında yüksek işçilik maliyetini azaltmak amacıyla, kentin zorlu arazi yapısında kullanıma uygun fındık toplama makinesi tasarladı. İlkokul mezunu olan ve 30 yıldır makine imalatıyla uğraşan Kuşdemir, bahçesindeki fındıkları daha az işçilik maliyetiyle toplamanın yollarını ararken bir makine tasarlamaya karar verdi.

ELEKTRİKLİ SÜPÜRGE MANTIĞIYLA ÇALIŞIYOR

Kuşdemir, piyasadaki fındık toplama makinelerinin ağır oluşu ve  Giresun'un engebeli arazi yapısında kullanıma uygun olmamasından hareketle yaptığı tasarımı, torna tesviye öğretmeni bir arkadaşına çizdirdi.

Halil Kuşdemir, birkaç denemenin ardından elektrik süpürgesi mantığıyla çalışan, 50 kilogram ağırlığında benzinli bir makine üretti.

Yörede hasadın genelde insan gücüyle yapıldığını, bunun da ciddi bir maliyete yol açtığını anlatan Kuşdemir, hem işçilik maliyetini azaltacak hem de zorlu arazi yapısında kolay kullanım sağlayacak bir makine üretmek için birkaç yıl önce araştırmalara başladığını anlattı.

Torna tesviye öğretmeni bir arkadaşına kafasındaki projeyi anlattığını, onun çizimine göre de çalışmalara başladığını ifade eden Kuşdemir, ilk başta 120 kilogram ağırlığında bir makine ürettiğini ancak bunun zorlu coğrafyada verimli olmadığını dile getirdi.

Kuşdemir, bu makineyi zaman içinde 50 kilogram ağırlığa düşürmeyi başardığını belirterek, "6,5 beygir gücündeki su pompası motoru çalıştığında fanlar harekete geçiriyor. Fanın basınç farkından dolayı oluşan emme kuvvetiyle hasat edilen fındıklar makine üzerine yerleştirilen çuvala doluyor. Elektrik süpürgesindeki torba sisteminin hemen hemen aynısı." diye konuştu.

"HEDEFİM DAHA DA HAFİFLETMEK"

Kuşdemir, diğer fındık toplama makinelerine göre kendi cihazının çok hafif olduğunu ifade ederek, "Tekerlekli oluşu sayesinde bir kişi kolaylıkla makineyi taşıyabiliyor. Yüzde 60-70 eğimli arazide bile kullanımı mümkün. Hedefim biraz daha çalışarak makinemi daha da hafifletmek." dedi.

"10 İŞÇİYE BEDEL"

Kuşdemir, zuruflu olarak saatte en az 100 kilogram fındık toplayan makinesinin 10 saatte bir ton fındık hasat edebildiğini söyledi.

Makinenin 10 saatte sadece 5 litre benzin tükettiğini dile getiren Kuşdemir, " Giresun Valiliği bu yılki hasat işçiliği fiyatını 60 lira olarak açıkladı. ki, 10 işçinin günlük maliyeti ortada. Benim makinem ise 10 saatte 5 litre benzin harcıyor. Bu da 26 liralık maliyet demek.10 işçinin yaptığı işi makinemle 26 liraya yapmak mümkün. Üreticimiz hasat döneminde işçilik maliyetlerinde çok ciddi tasarruf sağlayacak." dedi.

 

Kaynak: Karadeniz Gazetesi 

Kaynak: Editör:
Etiketler: 10, işçiye, bedel!,
Yorumlar
Haber Yazılımı