Haber Detayı
06 Nisan 2018 - Cuma 19:23 Bu haber 4638 kez okundu
 
52 Afrin Şehidimizin Hatırasına 52 Zeytin Fidanı Toprakla Buluştu
Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları, vatanımızın bütünlüğü ve milletimizin beraberliği için kahramanca görev yapıp şahadet derecesine ulaşan 52 Afrin şehidimizin hatırasına 52 zeytin fidanın toprakla buluşturulduğu fidan dikim törenine katıldı.
GİRESUN Haberi
52 Afrin Şehidimizin Hatırasına 52 Zeytin Fidanı Toprakla Buluştu

06 Nisan Cuma günü saat 10:30’da Giresun 125. Yıl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde yapılan fidan dikim töreninde konuşan Vali Sarıfakıoğulları, “20 Ocak 2018 günü başladığımız Zeytin Dalı Harekâtını 18 Mart 2018 günü büyük bir zaferle neticelendirdik. Türkiye’nin sınırlarının güvenliği için Fırat Kalkanı Harekâtından başlayarak, Zeytin Dalı Harekâtını da dost ve müttefik ülkelerden yeterli desteği görmemesine rağmen vatan evlatlarının kahramanca mücadelesiyle zaferle neticelendirdik. Vatanı, bayrağı, dini İslam için canını ortaya koyan bütün şehitlerimizi, 52 vatan evladının 2’side ilimizden olmak üzere rahmetle yad ediyorum. Allah onlardan, ailelerinden anne ve babalarından, eşlerinden çocuklarından, onların yetişmesinde katkı sağlayanlardan binlerce kere razı olsun. Biz bugün bu coğrafyada başımız dik yaşayabiliyorsak bunu binlerce yıldır bu toprakların bizden istediği şeyi veren aziz şehitlerimize borçluyuz. Topraklarımız ne istediyse verdik. Bedelini ödedik, ödüyoruz. Vatan, millet ancak böyle olunuyor. Vatan toprağına, bayrağa sahip çıkmakla olunuyor.  Ben bu konuda hiçbir vatan evladının bir an bile olsa kararsızlık göstereceği kanaatinde değilim. Bugün bunun yüzlerce, binlerce örneğini gördük. Çok yakın bir zamanda 80’lerine merdiven atmış dedelerimizin “Ben de askere gitmek istiyorum, Bende Afrin şehitleriyle yan yana mücadele etmek istiyorum” dediğini hepimiz gördük. Bu nedenle dünya döndükçe sanlı ay yıldızlı al bayrağımız göklerde dalgalanacaktır. Aziz şehitlerimizin, Afrin’de toprağa düşen 52 vatan evladımızın aziz hatıralarını yaşatma adına bugün Orman Bölge Müdürlümüzün değerli katkılarıyla 52 fidanı toprakla buluşturacağız. Onlar bizim gönüllerimizde. Onları hiçbir zaman unutmayacağız. Ve gerek okullarımızın yeşillendirilmesinde, ağaçlandırılmasında, gerek camilerimizin, kamu kurum ve kuruluşlarımızın ağaçlandırılmasında büyük emek sarf eden, büyük çaba gösteren Orman Bölge Müdürümüz ve personellerini de tebrik ediyorum. Bu yıl ilimizde 2,5 milyon fidan toprakla buluşacak. Yine arzu ediyoruz ki kişi başına düşen yeşil alan miktarını da hem ilimizde, hem ülkemizde arttıralım. Bu oran ne yazık ki kişi başına sadece 3m2’ler civarında. Ama inşallah bütün teşkilatlarımızın gayretleri ve çabalarıyla bu rakamı orta vadede en az 2 katına çıkartmak için büyük bir gayret sarf edeceğiz. Planlamamızı o doğrultuda yaptık. Bunu hep birlikte başaracağız” dedi.

 


 
Şehitlerin azizi hatırlarını yaşatmak için fidanların dikildiğini kaydeden Giresun Orman Bölge Müdürü Mustafa Özkaya da, tüm kamu kurum ve kuruluşlarının bahçelerini ağaçlandırmaya çalıştıklarını belirtti.
Şehitleri yad edip hatırlamak adına bu programın düzenlediğini kaydeden Özkaya, 52 şehidimizi temsilen 52 tane zeytin fidanının toprakla buluşturulacağını söyledi.
 
Konuşmaların ardından ilimizde şiir, kompozisyon ve resim dallarında dereceye girenlere ödülleri Vali Sarıfakıoğulları tarafından verildi.
 
Programın sonunda 125. Yıl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi çevresine 52 Afrin şehidimizin adlarının yazılı olduğu zeytin fidanları Sayın Valimiz Harun Sarıfakıoğulları, eşi Hanımefendi Dr. Serpil Sarıfakıoğulları ve diğer katılımcılar tarafından dikildi.
 
Fidan dikimine Zeytin Dalı Harekatı’nın 22. gününde şehit olan Piyade Uzman Onbaşı Hamza Karacaoğlu eşi Kıymet Karacaoğlu’da katıldı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: 52, Afrin, Şehidimizin, Hatırasına, 52, Zeytin, Fidanı, Toprakla, Buluştu,
Yorumlar
Haber Yazılımı