Haber Detayı
10 Ocak 2020 - Cuma 16:24 Bu haber 3103 kez okundu
 
Bakan Selçuk: Asgari ücret jestimiz 75 lira
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Geldikleri noktayı görelim jestimizi yaparız" ifadelerini kullanmıştı
TÜRKİYE Haberi
Bakan Selçuk: Asgari ücret jestimiz 75 lira

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, "Geçtiğimiz sene asgari ücret desteğinin 2019 yılı için son kez verildiğini açıklamamıza rağmen, bu sene zam oranının enflasyon oranının altında kalmaması için 2020 yılı için de 75 liralık asgari ücret desteğini vereceğiz. Asgari ücret desteği işçiye jestimizdi" ifadelerini kullandı

2020 yılı için asgari ücreti net 2 bin 324 TL, brüt 2 bin 943 TL olarak açıklanmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise asgari ücret görüşmeleri başlamadan önce "Geldikleri noktayı görelim jestimizi yaparız" ifadelerini kullanmıştı.

Hürriyet'ten Hacer Boyacıoğlu'nun haberine göre ilk olarak gelecek yıl asgari ücrette izleyecekleri yol haritasını açıklayan Selçuk özetle şunları söyledi: “Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda devlet, işçi ve işveren var. Aynı masadayız. Devlet olarak rolümüz işçi ve işveren arasında hakem olmak. Bu yıl Türk-İş, DİSK ve Hak-İş’i ile birlikte bir açıklama yaptılar.2 bin 578 TL’nin altında bir asgari ücreti imzalamayacaklarını belirttiler. Gelecek sene, sonuna kadar tüm tarafların masada kalmasını arzu ediyoruz. Bu sene yaptığımız görüşmelerde, işveren tavan olarak 2 bin 250 lira bandına geldi. Biliyorsunuz, Sayın Cumhurbaşkanımızın çalışanlarımızı enflasyona ezdirmeme prensibine dikkat ediyoruz. ‘Geçtiğimiz sene asgari ücret desteğinin 2019 yılı için son kez verildiğini açıklamamıza rağmen, bu sene zam oranının enflasyon oranının altında kalmaması için 2020 yılı için de 75 liralık asgari ücret desteğini vereceğiz. Asgari ücret desteği işçiye jestimizdi. Bir işçi bazında düşünüldüğünde düşük bir rakam olarak görülse de, bu desteğin toplam maliyeti 6 milyar liranın üstünde. Hem işçimiz hem de işverenimiz için önemli bir destek.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bakan, Selçuk:, Asgari, ücret, jestimiz, 75, lira,
Yorumlar
Haber Yazılımı