Haber Detayı
14 Mart 2020 - Cumartesi 12:36 Bu haber 571 kez okundu
 
İzmir Şehir Rehberi ve Uçak Bileti Fırsatları
İzmir, doğal güzellikleri ve tarihi dokusuyla Türkiye’nin en güzel şehirlerinden biridir.
YAŞAM Haberi
İzmir Şehir Rehberi ve Uçak Bileti Fırsatları

İzmir, doğal güzellikleri ve tarihi dokusuyla Türkiye’nin en güzel şehirlerinden biridir. Nüfus, turizm, sanayi ve kültür açısından da Türkiye’nin üçüncü büyük şehri olarak bilinir. Yerli ve yabancı turistlerin en çok ziyaret noktası olan bu şehir, kendine has atmosferiyle misafirlerine rüya gibi bir tatil fırsatı sunar. Ege Denizi’ne kıyısı olan şehirlerden biri olan Atina’dan sonra en büyük ikinci şehir olan İzmir, kuzeyde Balıkesir, doğuda Manisa, güneyde ise Aydın illeriyle komşudur. Türkiye’nin farklı şehirlerini keşfetmek isteyenler, İzmir’i de gezi rotalarına mutlaka dahil etmelidir. Peki, İzmir’e ne zaman gidilir? İzmir uçak bileti fiyatları ne kadar? İzmir’de gezilmesi gereken yerler nerelerdir? İşte,İzmir hakkında en çok merak edilenler…


İzmir’e Ne Zaman Gidilir?

İzmir, Akdeniz iklimini yakından tanımak isteyenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken bir şehirdir. Yılın her mevsiminde ziyaret edilmeye değer olan bu şehir, özellikle yaz ve bahar aylarında büyük bir rağbet görür. İzmir’de kış ayları, Türkiye’nin diğer şehirlerine kıyasla daha yumuşak geçer. İzmir’in sıcaklık derecesi yaz aylarında Türkiye geneline kıyasla oldukça yüksektir. İzmir, en soğuk zamanlarını ocak ve şubat aylarında yaşar. İzmir’e yaz mevsiminde gitmeyi planlayanların fazla sıcaktan bunalmamaları için sahil kesimini tercih etmeleri önerilir.

İzmir’e seyahat etmek isteyenler, güncel İzmir uçak bileti fiyatları hakkında Pegasus’un https://www.flypgs.com/ internet sitesini ziyaret edebilirler. Pegasus, İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na uçuş yapar. Seyahat tutkunları, Adnan Menderes’e ulaştıktan sonra 03.00 ila 23.00 saatleri arasında her saat başı Karşıyaka’ya ya da Alsancak Efes Otel’e ulaşım sağlayan Havaş’ı tercih ederek, ortalama 50 dakika kadar bir sürede İzmir’e ulaşabilirler. Daha ekonomik bir ulaşım yöntemi arayanlar ise 200 numaralı otobüs 

hattıyla Mavişehir’e, 202 ile Alsancak Cumhuriyet Meydanı’na, 204 ile de Bornova-metro-otogar istikametini takip ederek şehir merkezine ulaşabilirler.

 

İzmir’de Şehir İçi Ulaşım

İzmir’de şehir içi ulaşımda tüm toplu taşımalarda Kentkart kullanılır. Belediye otobüsleri 291’den fazla hatta kolaylıkla ulaşım sağlar. Yolcular otobüse ilk binişte belli bir ücret ödedikten sonra, 90 dakika içerisinde kaç kere yeni hat kullanılırsa kullanılsın herhangi bir ücret ödemezler. İzmir metrosu ise 06.00 ila 00.00 saatleri arasında hizmete açıktır. 10 dakikada bir geçen metrolar, Hatay/Üçyol, Konak, Çankaya, Basmane, Hilal, Stadyum, Halkapınar, Sanayi, Bölge, Bornova, Ege Üniversitesi ve Evka-3 olmak üzere toplam 12 istasyonla hizmet veriyor. Aliağa-Menderes arasını bağlayan 80 km’lik banliyö ise daha uzun mesafelerde seyahat etme fırsatı sunar. İstanbul’daki gibi İzmir’de de iki yakaya kolaylıkla ulaşım sağlayan vapurlar bulunur. 20 dakikada bir hareket eden bu vapurlar, Karşıyaka ve Bostanlı ile Konak arasında gidip gelir.

İzmir’de Gezilmesi Gereken Yerler

Plajları, doğası ve tarihiyle yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri olan İzmir’de gezilecek pek çok lokasyon bulunur. Hem yaz turizmi hem de kültür turizmi olarak Türkiye’nin önemli şehirlerinden biri olan İzmir’de gezilecek yerler…

1- Efes Antik Kenti: Burası, dünya genelindeki en önemli antik şehirlerden biridir. İlk yerleşimi, Aziz Yohannes Kilisesi’nin yer aldığı tepe olan Efes Antik Kenti, Yunanlıların şehri ele geçirmesiyle Ephesus olarak anılmaya başlanmıştır. Zimakos MÖ. 3. yüzyılda Ephesus şehrini, kalenin bulunduğu yerden, günümüzde bulunduğu yere taşımıştır.

2- Tarihi Asansör: Nesim Levi tarafından 1907 yılında inşa edilen tarihi asansör, muhteşem bir manzaraya sahip olması yönüyle turistlerin uğrak yeri olmayı başarır. İzmir’e seyahat edenlerin, tarihi asansörü mutlaka ziyaret etmesi önerilir.

3- Kuş Cenneti: 8000 metrekarelik bir alana sahip olan Kuş Cenneti’nde günümüzde 220 kuş türü bulunur. Bisiklet kiralayarak gezilebilen bu alan, yeni deneyimler yaşamak isteyenler için benzersiz bir adres!

Kaynak: Editör:
Etiketler: İzmir, Şehir, Rehberi, ve, Uçak, Bileti, Fırsatları,
Yorumlar
Haber Yazılımı