Haber Detayı
06 Nisan 2018 - Cuma 22:40 Bu haber 3407 kez okundu
 
TORUN, Ey Avrupa diye efelenmek işe yaramıyor
Fındık ihracat rakamları ile ilgili açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Ordu Milletvekili Seyit Torun, fındık ihracatından elde edilen 2,8 milyar dolarlık ihracatın AKP ile eriyip gittiğini söyledi.
FINDIK Haberi
TORUN, Ey Avrupa diye efelenmek işe yaramıyor

 Torun, “Her geçen sene ihracattan elde ettiğimiz gelir azalıyor. AKP’nin fındık politikası hem üreticiye hem de ülkemize kaybettiriyor. 7 aylık dönemde 191 bin 656 ton fındık satıyoruz, 1 milyar 214 milyon 681 bin dolar gelir elde ediyoruz, geçen sene bu dönemde elde ettiğimiz gelir 1 milyar 292 milyon 255 bin dolar,  üstelik  153 bin 879 ton fındık ihracatı karşılığında. Daha önceki senelerin rakamlarına baktığımız da rakamlar çok net. Gelirimiz her geçen yıl azalıyor, iç piyasadaki fiyatların düşüklüğü üreticinin gelirini azalttığı gibi ihracat gelirini de azaltıyor, fındık sektöründe düzenleyici kurumsal yapı ve profesyonel yönetim anlayışı eksikliği, sadece sektörü değil ülke ekonomisini de önemli zarara uğratıyor. Dilimizde tüy bitti. Ne bahçemizde fındık kaldı, ne cebimizde para. Söylenmedik söz bırakmadık. Fındık üretimimiz de, 2,5 milyar dolarlık ihracatımız da AKP ile eriyip gidiyor. Eğer fındık sektöründe üretiminden ihracatına önlem alınmazsa, önümüzdeki yıllarda daha karamsar tablolarla karşı karşıya kalacağız.”dedi.

EY AVRUPA! DİYE EFELENMEK İŞE YARAMIYOR

 Türkiye’nin dünyanın en kaliteli ve en fazla fındığını ürettiğini belirten Torun, “Üretiminde ve ihracatında dünya liderisiniz ama hiçbir avantajını kullanamıyorsunuz. Fiyatını belirleyemiyorsunuz, üretiminiz düşüyor, ihracatınız düşüyor, ihracat rakamını artırsanız bile elde ettiğiniz geliriniz düşüyor, ekonomik kurallar Türk fındığı için işlemiyor,  böylesine büyük bir pazarda beceriksiz siyasetçiler yüzünden söz sahibi olamıyorsunuz. AKP’nin fındık politikası çökmüştür. Ey Avrupa diye efelenmek işe yaramıyor. Fındık tekeline efelenemiyorsun. Üreticiye de, yerli sanayiciyi de harcayacaksın. Bu kabul edilemez. AKP hükümetini yine uyarıyoruz. Eğer böyle devam ederse, fındığın ne üretiminde, ne de de ihracatında konuşacak bir şey kalmayacak. Türkiye rekabet gücünü kaybedecek. Üreticinin zaten kıymeti yok, ne acıdır ki, bu gidişle üretici de bahçesinde işçi konumuna düşecek.” değerlendirmesinde bulundu.

 

Kaynak: Ordugazete.com

Kaynak: Editör:
Etiketler: TORUN,, Ey, Avrupa, diye, efelenmek, işe, yaramıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı