Haber Detayı
05 Eylül 2017 - Salı 20:19 Bu haber 3109 kez okundu
 
Üreticin değil işçinin yüzü güldü
Fındık hasadında çalışmak için Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki illerden Ordu'ya gelen binlerce işçi, yüzleri gülerek memleketlerine dönüyor.
FINDIK Haberi
Üreticin değil işçinin yüzü güldü

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, odada gazetecilere yaptığı açıklamada, Temmuz ayının son haftasından itibaren fındık toplamak için bölgeye gelen mevsimlik tarım işçilerinin memleketlerine dönmeye başladığını söyledi. Ordu'ya bu sezon yaklaşık 10 bin işçinin geldiğini ifade eden Soydan, "Fındık rekoltesi, geçen sezona göre oldukça iyiydi. Dolayısıyla bol hasat, fındık işçilerini de memnun etti. Bölgeye gelen mevsimlik tarım işçilerinin neredeyse tamamı iş buldu." dedi.

ÇOCUKLAR EĞİTİM ALDI

Soydan, tarım işçilerinin Altınordu, Fatsa ve Ünye ilçelerinde valilik tarafından hazırlanan geçici konaklama merkezlerinde kaldığını anımsatarak, "Bölgemize gelen tüm işçilerin ihtiyaçları ilgili kurumlarımız tarafından karşılandı. Tarım işçilerinin çocuklarına yönelik eğitim programları da düzenlendi. Anne ve babalar fındık bahçesinde iken çocuklar eğitim aldı." diye konuştu.

MAĞDURİYET OLMADI

Kurban Bayramı öncesinden itibaren tarım işçilerinin bölgeden ayrılmaya başladığını belirten Soydan, şunları kaydetti: “Genel olarak baktığımızda bu sezon fındık tüm işçileri memnun etmiş görünüyor. Fındık hasadı ekonomik anlamda tarım işçilerini rahatlattı. İlimize gelen işçilerin olumlu bir sezon geçmesine sevindik. Çünkü tüm işçiler yöreye büyük umutlarla geliyor. İşçilerin mağdur olmaması bizleri de mutlu etti.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Üreticin, değil, işçinin, yüzü, güldü,
Yorumlar
Haber Yazılımı